US Masters Swimming

Mountain View Masters Results

2001 USMS Short Course Yards National Championships

Santa Clara International Swim Center May 17-20, 2001

Way to go, MVM!

Thursday, May 17, 2001

Name

Age

Seed Time

Race Time

Place

 

1) 1000 Free

Gregg Ferry 50 15:00.00 14:05.69 12th Team Record!
Paul Kryska 37 10:50.00 11:17.41 13th
Dave Collett 30 13:00.33 11:51.58 7th Team Record!

2) 1000 Free

Laura Schuster 35 12:30.00 13:53.34 12th
Melissa Lykins 26 12:42.15 12:11.11 3rd

3) 1650 Free

Dave Connell 44 19:58.85 18:51.99 9th Team Record!
Josh Woodruff 30 17:15.93 16:57.90 3rd Team Record!
Todd Walsh 31 18:20.00 18:20.06 6th
Alan Liu 28 18:41.47 18:32.11 3rd
Shane Brewer 24 19:09.00 18:22.33 3rd Team Record!

4) 1650 Free

Martha Branch 41 22:37.00 22:07.69 14th
Yinka Bogdan 35 21:41.00 20:51.05 6th
Sue Porter 33 26:50.00 24:16.68 11th
Stephanie Alsberg 26 23:00.00 22:17.64 6th

Friday, May 18, 2001

Name

Age

Seed Time

Race Time

Place

5) 100 Back

Bill Bradley 44 1:17.24 1:06.27 25th

6) 100 Back

Susan Donahue 40 1:16.00 1:10.42 14th Team Record!
Misa Sugiura 31 1:06.86 1:04.18 3rd Team Record!
Maureen Zeljak 33 1:06.69 1:06.75 7th
Shan Lee 24 1:12.07 1:11.86 16th

7) 200 Free

Gregg Ferry 50 2:30.00 2:33.03 25th Team Record!
Chris Campbell 40 2:12.50 2:13.16 42nd
Kirk Kozlowski 43 1:50.50 1:49.25 6th Team Record!
Dave Collett 30 2:02.32 1:58.89 25th
Josh Woodruff 30 1:47.25 1:43.74 2nd Team Record!
Shane Brewer 24 1:58.21 1:55.61 15th Team Record!
Aaron Wong 24 1:57.01 1:58.17 20th

8) 200 Free

Vickey Weir 49 3:00.00 2:55.31 18th Team Record!
Yinka Bogdan 35 2:12.00 2:12.17 28th
Melissa Lykins 26 2:12.00 2:13.67 14th
Shan Lee 24 2:21.37 2:14.83 19th

9) 50 Fly

Russ Powell 57 30.70 31.84 19th
Bill Bradley 44 29.27 28.62 39th
Dave Connell 44 27.70 26.81 27th
Dave Collett 30 26.20 26.42 16th
Aaron Wong 24 25.51 25.72 13th

10) 50 Fly

Yinka Bogdan 35 30.80 31.08 26th
Susan Donahue 40 32.25 30.65 17th

11) 200 Breast

Eric Wolff 40 2:31.00 2:33.42 22nd Team Record!
Alan Liu 28 2:23.01 2:22.51 6th Team Record!
Shane Brewer 24 2:18.00 2:14.59 5th Team Record!

12) 200 Breast

Kate Curry 64 3:48.29 3:56.01 8th Team Record!
Maria Klein 42 2:42.10 2:41.25 2nd Team Record!

Friday Relays

Name

Age

Age Group

Seed Time

Splits

Race Time

Place

 

13) 200 Mixed Free Relay

Josh Woodruff 30 19+A 1:39.50 22.05 1:37.46 7th
Kirk Kozlowski 42 21.63
Shan Lee 24 25.73
Misa Sugiura 31 28.05
Shane Brewer 24 19+B 1:43.00 24.45 1:45.07 21st
Aaron Wong 24 24.54
Melissa Lykins 26 29.29
Maureen Zeljak 33 26.79
Alan Liu 28 25+A 2:00.00 25.27 1:58.44 33rd
Karen Kirby 27 30.19
Jason Salmanoff 27 32.04
Lisa Barella 26 30.94
Eric Wolff 40 35+A 1:45.00 25.27 1:45.53 18th
Paul Kryska 37 24.95
Yinka Bogdan 35 27.41
Susan Donahue 40 27.90
Dave Connell 44 35+B 1:48.00 25.27 1:49.47 21st
Bill Bradley 44 30.57
Maria Klein 42 28.87
Martha Branch 41 24.76

15) 200 Medley Relay

Kirk Kozlowski 30 19+A 1:45.50 28.20 1:43.36 5th Team Record!
Shane Brewer 24 27.89
Aaron Wong 24 25.74
Josh Woodruff 43 21.53
Chris Campbell 40 25+A 2:07.00 34.82 2:12.78 16th
Jason Salmanoff 27 38.62
Russ Powell 57 31.10
Alan Liu 28 28.24
Bill Bradley 44 35+A 1:51.50 30.49 1:54.40 15th
Eric Wolff 40 32.12
Dave Connell 44 26.95
Paul Kryska 37 24.84

16) 200 Medley Relay

Shan Lee 24 19+A 2:09.50 32.35 2:07.98 9th Team Record!
Lisa Barella 26 37.12
Susan Donahue 40 30.82
Yinka Bogdan 35 27.69
Maureen Zeljak 33 25+A 2:04.50 29.92 2:02.31 6th Team Record!
Maria Klein 42 34.72
Misa Sugiura 31 28.16
Melissa Lykins 26 29.51
Martha Branch 41 25+B 2:28.00 n/a 2:38.06 19th
Kate Curry 64 n/a
Karen Kirby 27 n/a
Laura Schuster 35 n/a

Name

Age

Seed Time

Race Time

Place

17) 400 IM

Dave Connell 44 5:15.70 4:54.48 20th Team Record!
Eric Wolff 40 4:53.00 4:56.54 22nd
Paul Kryska 37 4:55.00 5:02.15 15th
Alan Liu 28 4:33.44 4:37.08 9th

18) 400 IM

Melissa Lykins 26 5:26.31 5:23.36 11th

Saturday, May 19, 2001

Name

Age

Seed Time

Race Time

Place

 

19) 100 Fly

Eric Wolff 40 1:00.00 59.90 24th
Kirk Kozlowski 42 57.20 56.20 6th Team Record!
Jason Salmanoff 27 1:30.00 1:27.50 35th
Paul Cousineau 29 1:01.30 1:01.71 29th
Aaron Wong 24 56.01 56.92 13th

20) 100 Fly

Misa Sugiura 31 1:08.08 1:03.72 10th Team Record!

21) 200 IM

Don Anderson 49 2:33.00 2:32.25 21st Team Record!
Eric Wolff 40 2:18.00 2:18.84 27th
Josh Woodruff 30 2:10.13 2:03.55 9th Team Record!
Jason Salmanoff 27 3:05.00 3:08.03 30th
Aaron Wong 24 2:10.01 2:14.30 9th

22) 200 IM

Maria Klein 42 2:33.60 2:31.41 10th Team Record!
Misa Sugiura 31 2:28.28 2:20.68 6th Team Record!
Melissa Lykins 26 2:31.20 2:33.09 19th Team Record!

23) 50 Free

Bill Bradley 44 24.64 25.79 50th
Kirk Kozlowski 42 22.20 22.32 3rd Team Record!
Ray Goulet 38 35.00 29.88 50th
Gary Baker 33 26.70 27.68 45th
Cory Gaetz 25 40.00 32.70 42th
Paul Foronda 29 34.00 32.64 41st

24) 50 Free

Kate Curry 64 41.47 42.62 9th Team Record!
Vickey Weir 49 45.00 34.34 14th Team Record!
Susan Donahue 40 29.03 27.86 20th
Lisa Barella 26 32.00 32.56 30th
Karen Kirby 27 31.00 29.75 27th
Shan Lee 24 28.77 28.23 27th

25) 200 Back

Don Anderson 49 2:36.00 2:33.09 15th Team Record!
Chris Campbell 40 2:44.50 2:46.40 25th
Alan Liu 28 2:30.49 2:17.68 15th

26) 200 Back

Misa Sugiura 31 2:23.50 2:19.12 3rd Team Record!
Melissa Lykins 26 2:29.50 2:30.82 13th

27) 50 Breast

Don Anderson 49 35.00 35.34 30th Team Record!
Bill Bradley 44 31.85 34.05 34th
Shane Brewer 24 28.50 28.02 3rd Team Record!
28) 50 Breast
Kate Curry 64 48.00 49.47 9th Team Record!
Maria Klein 42 34.50 34.33 6th Team Record!
Lisa Barella 26 38.00 37.01 15th Team Record!

Saturday Relays

Name

Age

Age Group

Seed Time

Splits

Race Time

Place

 

29) 200 Free Relay

Kirk Kozlowski 42 19+A 1:33.50 22.27 1:31.30 6th Team Record!
Dave Connell 44 24.52
Shane Brewer 24 23.34
Josh Woodruff 30 21.17
Aaron Wong 24 19+B 1:38.50 25.08 1:39.98 26th
Bill Bradley 44 25.42
Alan Liu 28 24.06
Paul Cousineau 29 25.42
Don Anderson 49 25+A 2:10.00 27.57 1:56.83 22nd
Paul Foronda 29 32.80
Ray Goulet 38 29.65
Gary Baker 33 26.81

30) 200 Free Relay

Misa Sugiura 31 19+A 1:53.50 28.38 1:52.82 12th Team Record!
Melissa Lykins 26 28.80
Shan Lee 24 30.21
Stephanie Alsberg 26 25.43
Lisa Barella 26 25+A 2:23.50 32.74 2:30.69 27th
Kate Curry 64 44.33
Joanne Baker 35 39.72
Vickey Weir 49 33.90
Susan Donahue 40 35+A 1:55.50 28.40 1:54.42 9th Team Record!
Yinka Bogdan 35 26.98
Maria Klein 42 28.63
Martha Branch 41 30.41

32) 500 Free

Name

Age

Seed Time

Race Time

Place

 
Martha Branch 41 6:35.00 6:23.00 27th Team Record!
Yinka Bogdan 35 6:15.00 6:00.64 23rd Team Record!
Stephanie Alsberg 26 6:50.00 6:28.26 22nd
Melissa Lykins 26 6:01.00 5:55.01 18th

Sunday, May 20, 2001

Name

Age

Seed Time

Race Time

Place

 

33) 500 Free

Gregg Ferry 50 7:15.00 6:42.06 22nd Team Record!
Chris Campbell 40 6:08.50 6:11.46 35th
Dave Connell 44 5:36.84 5:23.54 20th
Josh Woodruff 30 4:50.45 4:46.10 1st Team Record!
Paul Cousineau 29 5:30.00 5:37.24 15th
Shane Brewer 24 5:30.00 5:15.39 8th Team Record!

36) 50 Back

Maureen Zeljak 31 30.58 29.55 2nd Team Record!
Shan Lee 24 33.33 32.37 12th
Susan Donahue 40 33.60 32.61 14th Team Record!

37) 100 Breast

Eric Wolff 40 1:09.50 1:08.76 18th Team Record!
Todd Walsh 31 1:03.10 1:05.29 7th
Jason Salmanoff 27 1:25.00 1:24.67 13th
Alan Liu 28 1:06.95 1:05.24 6th
Shane Brewer 24 1:02.00 1:00.36 4th Team Record!

38) 100 Breast

Kate Curry 64 1:45.05 1:48.89 7th Team Record!
Maria Klein 42 1:14.50 1:14.55 5th
Misa Sugiura 31 1:20.02 1:17.07 19th Team Record!
Lisa Barella 26 1:24.00 1:21.65 14th

39) 100 IM

Dave Connell 44 1:06.87 1:05.74 DQ
Eric Wolff 40 1:05.30 1:03.59 39th
Kirk Kozlowski 42 1:02.50 58.66 10th Team Record!
Aaron Wong 24 59.51 1:00.47 14th

40) 100 IM

Kate Curry 64 1:48.80 1:51.99 7th Team Record!
Susan Donahue 40 1:15.27 1:11.10 24th
Maria Klein 42 1:08.70 1:09.61 15th
Sue Porter 33 1:30.00 1:30.22 34th
Maureen Zeljak 33 1:09.28 1:05.91 11th Team Record!
Shan Lee 24 1:13.77 1:10.87 21st

41) 200 Fly

Alan Liu 28 2:07.94 2:11.52 7th

43) 100 Free

Kirk Kozlowski 42 48.60 48.77 3rd
Ray Goulet 38 1:15.00 1:08.31 40th
Gary Baker 33 1:01.00 1:01.17 44th
Todd Walsh 31 51.79 51.87 30th
Josh Woodruff 30 49.99 47.66 6th Team Record!
Cory Gaetz 25 1:23.00 1:14.88 35th
Aaron Wong 24 52.00 53.80 26th

44) 100 Free

Susan Donahue 40 1:03.98 1:01.16 17th
Sue Porter 33 1:14.00 1:11.08 29th
Misa Sugiura 31 58.85 56.03 8th Team Record!
Shan Lee 24 1:01.87 1:01.26 23rd

Sunday Relays

Name

Age

Age Group

Seed Time

Splits

Race Time

Place

 

45) 200 Mixed Medley Relay

Maureen Zeljak 33 19+A 1:51.50 1:47.05 4th Team Record!
Shane Brewer 24
Misa Sugiura 31 28.84
Josh Woodruff 30 21.14
Melissa Lykins 26 19+B 1:55.00 33.02 1:55.08 18th
Alan Liu 28 29.52
Aaron Wong 24 25.65
Yinka Bogdan 35 26.89
Shan Lee 24 19+C 2:02.50 32.27 1:59.03 23rd
Lisa Barella 26 36.59
Dave Connell 44 26.72
Todd Walsh 31 23.45
Joanne Baker 35 25+A 2:18.00 46.85 2:31.55 26th
Jason Salmanoff 27 37.18
Sue Porter 33 40.30
Gary Baker 33 27.22
Karen Kirby 27 25+B 2:24.00 40.02 2:14.42 23rd
Mark Tan 33 33.99
Chris Campbell 40 29.68
Stephanie Alsberg 26 30.73
Susan Donahue 40 35+A 1:58.00 33.60 1:56.00 10th
Maria Klein 42 33.82
Eric Wolff 40 26.88
Kirk Kozlowski 42 21.70